Curriculum Vitae

Jan Simon (1966) začal hrát na klavír v sedmi letech pod vedením svého otce, hudebního skladatele a dirigenta Ladislava Simona. Po absolutoriu pražské konzervatoře ve třídě Valentiny Kameníkové pokračoval ve studiích na pražské hudební fakultě AMU, kterou absolvoval pod vedením Ivana Moravce. Své vzdělání doplnil roční stáží v Curychu u klavíristy Homera Francesche a dvouletým studiem v německém Lübecku u Jamese Tocca. Po ukončení studia začal Jan Simon na Vysoké hudební kole v Lübecku sám vyučovat.

Během svých studií se úspěšně zúčastnil řady klavírních soutěží. Vítězství v národní Chopinově soutěži a Interpretační soutěži Ministerstva kultury bylo dobrým odrazovým můstkem pro úspěšná vystoupení v mezinárodních soutěžích. Po zisku laureátských titulů v soutěži Pražského jara, Chopinově soutěži na Mallorce a ocenění na soutěži Williama Kappela v USA završil své působení na mezinárodních soutěžních pódiích ziskem bronzové medaile v soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 1991

Jan Simon vystupuje pravidelně s renomovanými orchestry jako např. BBC Symphony Orchestra London, Israel Philharmonic Orchestra, Česká filharmonie, Baltimore Symphony, Malmö Symphony,Orchester der Beethovenhalle Bonn, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Moskevští sólisté, Slovenská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, FOK a s dalšími. Spolupracuje s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Marcem Soustrotem, Vladimírem Válkem, Vasilijem Sinaiskim, Tadeuszem Strugalou, Serge Baudem,  Petrem Altrichterem, Ondrejem Lenárdem, Davidem Robertsonem, Liborem Peškem, Martinem Turnovským, Ole Kristianem Ruudem, Gaetanem Delogu, Leošem Svárovským a dalšími. Koncertní vystoupení zavedla Jana Simona do většiny evropských zemí, do Egypta, Japonska, do Číny a na Taiwan, Mexika, Kanady, USA, Austrálie  jakož i na pódia prestižních festivalů. V uplynulých  sezónách se Jan Simon představil v Athénách, Frankfurtu, Mnichově, Zaragoze, Madridu, Jerusalémě, Udine, Bělehradě, Zagrebu, Nancy, Seoulu, Bilbaou, Bukurešti a dalších významných koncertních pódiích. V dubnu 2010 vystoupil  v Carnegie Hall v New Yorku, kde v Auditoriu Stern/Perelman  provedl 3. klavírní koncert Ludwiga van Beethovena.

Jako komorní partner spolupracuje zejména s violoncellistou W. E. Schmidtem, vystupoval společně s Josefem Sukem, Václavem Hudečkem, Jiřím Bártou a některými dalšími instrumentalisty. Jan Simon nahrává pro gramofonové firmy Supraphon, BMG Ariola, Radioservis, Clarton. V roce 1996 získal za svou nahrávku Schulhoffových klavírních koncertů (společně se SOČRem a Vladimírem Válkem) Cannes Classical Award 95 na veletrhu gramofonového průmyslu MIDEM ve Francii.

 Hudební kritikou jsou velmi ceněny CD nahrávky klavírních koncertů Fryderyka Chopina a Ludwiga van Beethovena s Jiřím Bělohlávkem a Prague Philharmonia.

Vedle svých uměleckých aktivit působil Jan Simon od roku 2001 do roku 2015 ve funkci ředitele  a intendanta Symfonického orchestru Českého rozhlasu